Życie Parafii

Sakrament Małżeństwa 

 

Na spisanie protokołu przedślubnego należy umówić się ok. 3 miesiące przed planowanym ślubem. Aby spisać go w naszej parafii, narzeczony lub narzeczona muszą faktycznie mieszkać na jej terenie (nie chodzi o zameldowanie!). Narzeczeni, którzy mieszkają za granicą, spisują protokół wobec miejscowego duszpasterza, który przez pośrednictwo Kurii przekazuje go do naszej archidiecezji, a stamtąd odbiera go proboszcz parafii.

Nauki przedślubne obdywają się w naszej parafii na początku maja i października (wg wcześniejszego ogłoszenia).

 

Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa (ślub konkordatowy):

 

 1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości np. paszport.
 2. Świadectwo chrztu do zawarcia sakramentu małżeństwa (ważne sześć miesięcy od daty wystawienia). Świadectwa chrztu nie potrzebują osoby ochrzczone i bierzmowane w naszej parafii.
 3. Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej (średniej).
 4. Dyplom, zaświadczenie studium przedmałżeńskiego.
 5. Zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych (w naszej parafii na początku maja i października).
 6. Zaświadczenie z dnia skupienia dla narzeczonych (w II niedzielę marca, czerwca, września i grudnia o godz. 14.00 w kościele św. Rodziny w Piekarach Śląskich ul.Konstytucji 3 Maja 36).
 7. Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne trzy miesiące od daty wystawienia).
  * Odpis skrócony aktu małżeństwa z USC, gdy został wcześniej zawarty ślub cywilny.
 8. Protokół spisujemy po zgromadzeniu wszystkich dokumentów na trzy miesiące przed datą ślubu po uprzednim ustaleniu terminu spotkania z księdzem.
 9. Narzeczeni w dniu spisywania protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich przedstawiają dane osobowe świadków zawarcia małżeństwa.
  * o zmianie świadków ślubu, prosimy jak najszybciej poinformować kancelarię parafialną.
 10. Świadkowie w dniu zawierania ślubu przychodzą 10 minut przed rozpoczęciem obrzędu sakramentu małżeństwa (przed Mszą Święta) do zakrystii kościoła z dokumentem tożsamości: dowodem osobistym lub paszportem.